14.03.2012 21:07:24 admin

Exkluzivní rozhovor s Poul-Erikem Høyer Larsenem

Přinášíme vám exkluzivní rozhovor MULTILIGY s prezidentem Evropské Badmintonové Konfederace - Poul-Erikem Høyer Larsenem. Poul-Erik je badmintonová legenda – olympijský vítěz z Atlanty (1996), trojnásobný mistr Evropy, dvojnásobný vítěz All England, trojnásobný mistr Dánska a vítěz mnoha dalších soutěží (včetně Mezinárodního mistrovství ČSSR 1985). Mimo jiné jsme se Poul-Erika ptali na jeho badmintonové začátky, jak oslavoval olympijskou medaili, jestli zná české hráče a co lze udělat pro rozvoj badmintonu v české republice. Čtěte a dejte nám vědět, jak se vám rozhovor líbí. Pokud bude zájem, rádi bychom v exkluzivních rozhovorech pokračovali i dále.

Přinášíme vám exkluzivní rozhovor MULTILIGY s prezidentem Evropské Badmintonové Konfederace - Poul-Erikem Høyer Larsenem. Poul-Erik je badmintonová legenda – olympijský vítěz z Atlanty (1996), trojnásobný mistr Evropy, dvojnásobný vítěz All England, trojnásobný mistr Dánska a vítěz mnoha dalších soutěží (včetně Mezinárodního mistrovství ČSSR 1985). Mimo jiné jsme se Poul-Erika ptali na jeho badmintonové začátky, jak oslavoval olympijskou medaili, jestli zná české hráče a co lze udělat pro rozvoj badmintonu v české republice. Čtěte a dejte nám vědět, jak se vám rozhovor líbí. Pokud bude zájem, rádi bychom v exkluzivních rozhovorech pokračovali i dále.

 

Jak jsi vlastně začal s badmintonem? Seznámil jsem se s tímto sportem přes mámu a tátu, kteří oba také hráli badminton. Moje máma byla jednou z nejlepších hráček v ženské dvouhře a tak se účastnila mnoha turnajů a utkání družstev. Byl jsem po nich „vláčen“ a přišlo mi to velmi vzrušující.

Kdy Tebe nebo Tvoje nejbližší poprvé napadlo, že máš na to stát se jedním z nejlepších v badmintonu? Když jsem se zúčastnil soutěže, která je známá jako “Turnaj šesti národů” (který je jakýmsi mini-evropským šampionátem) v Anglii. Vyhrál jsem všechny tři kategorie: muži dvouhra, muži čtyřhra a smíšená čtyřhra. Tenkrát jsem byl i já přesvědčen, že jsem schopen v badmintonu obstát.

Je trénink nových talentů dnes znatelně jiný než když jsi začínal? Ano, myslím, že je. Podmínky jsou profesionálnější a trénink je intenzivnější. V současné době se během týdne trénuje mnohem víc, než když jsem byl juniorský hráč já. V seniorech se hra stala rychlejší a výbušnější a už není tak zábavná jako za starých časů, kdy zápas trval až dvě hodiny.

Jak jsi se připravoval mentálně na velké zápasy - třeba na finále Olympiády? Je důležité, abys dosáhl svého duševního klidu a pak jsi schopen oprostit se od všeho kolem kromě zápasu, který máš hrát. Stejně důležité je mít promyšlenou strategii, ale také stále být připraven na její změny během hry. Musíš být kreativní a v rovnováze s psychickou a fyzickou výkonností. Vždycky jsem si připravoval tašku s výbavou 4-5 hodin před tím, než jsem začal s duševní přípravou, která mi zabrala 1-1½ hodiny. Do haly jsem vcházel přibližně 2 hodiny před zápasem - udělat si jakýsi přehled o podmínkách a prostředí, ve kterém se zápas má odehrát. Musel jsem se naladit na myšlenku na výhru a „nabít“ se tím natolik, abych ze sebe dostal maximum.

Jak jsi oslavoval své olympijské zlato? Nejdřív jsem oslavoval se svými kolegy z badmintonu a olympijské výpravy. Vyrazili jsme do nočního života Atlanty a poslouchali “Huey Lewis and the news” a přidali se ke The Dream Team na jejich večírku po jejich zlaté medaili v košíkové. Na Olympijských hrách v Atlantě Dánsko vyhrálo také zlato ve veslování (párová čtyřka – cambridge-oxfordský styl), tak jsme seděli spolu celou noc a mluvili o tom, jaká je to úžasná věc, vyhrát takovou přestižní medaili. Den nato jsme šli povzbuzovat dánský ženský tým v házené, který také vyhrál zlato a pak se to zvrtlo v jednu velkou párty. Když jsme se vrátili domů, zase jsme oslavovali – bylo to fantastické. Jednu věc si obzvlášť pamatuji - zdravici dvou chlapců od nás z ulice, kterou připravili. Cedule s “gratulacemi” zavěšené všude kolem. Po nějaké chvíli zaklepali na moje dveře a trochu nesměle se ptali, jestli jsem ty tabule viděl – samozřejmě, že ano, bylo to od nich moc hezké.

Všímá si Dánsko (jako badmintonová velmoc) také českých hráčů? Znám české hráče, ale upřímně řečeno nevím, jestli je zde českým hráčům věnována nějaká zvláštní pozornost. Kristina Gavnholt si vedla velmi dobře na Swedish Open, což bylo samozřejmě zaznamenáno.

Znáš nějaké české hráče osobně – např. Petra Koukala, Kristínu Gavnholt, Jana Fröhlicha nebo Jakuba Bitman? Osobně ne, ale znám je podle jména a výsledků. Mám ale opravdu dobrého badmintonového kamaráda, kterého bohužel už nevidím tak často – Tomasze Mendreka. Býval to váš nejlepší hráč a spolu jsme odehráli celkem dost zápasů.

Jaký je Tvůj názor na informovanost o badmintonu? Jak zvýšit mediální zájem? Zpravodajství o badmintonu určitě není dostatečné a proto musíme pro jeho šíření dělat ještě více. Je ale několik faktorů, které musíme brát v úvahu: existuje dostatek diváků pro televizní vysílání? Jsou soutěže nabity diváky v hledištích, kteří pomáhají vytvořit tu správnou atmosféru? Musíme se také podívat na hru samotnou – je dostatečně zábavná nebo je možné něco vylepšit?

Byl jsi úspěšný se zavedením badmintonu ve školách? (tady se odkazujeme na online rozhovor v souvislosti se zvolením Poul-Erika prezidentem evropského badmintonu) Hmm, myslím, že tomu musíme dát víc času, abychom mohli začít měřit úspěch. Ale věřím, že je opravdu dobré mít možnost představit tento sport spoustě dětí a mládeže, kteří v tom mohou najít zalíbení – tam to začíná. Je to skvělá příležitost rozhýbat celou školní třídu.

Jak můžeme zvýšit popularitu badminton v České republice? Je to dlouhá a těžká cesta, ale měli byste se zaměřit na představení této hry co možná nejvíce lidem a organizovat více turnajů na celém území. Vytvářet dobré prostředí podporující společenská setkávání a testování se navzájem na kurtu. Zakládání klubů po celé zemi může tento sport posílit.

Co může udělat amatérský hráč, aby zdokonalil svou hru? Pracovat na pohybu po kurtu a vylepšit technické dovednosti tréninkem - a ještě vice dalším tréninkem. Bohužel na to není jiný snadný návod. Můžeš se inspirovat pozorováním lepších hráčů nebo sledovat živé přenosy na webu BWF nebo na stránkách Evropského badmintonu. Nebo se podívejte pro inspiraci na YouTube. Kvalifikovaný trenér ti také může pomoci vydat se tím správným směrem.

Jaký je tvůj názor na amatérské soutěže (jako například MULTILIGA) – mohou se podílet na popularizaci tohoto sportu a na celkové kvalitě hráčů? Ano, myslím, že čím více soutěží a turnajů můžeme uspořádat (nejen kvůli soutěžení ale i pro vzájemná setkávání), tím silnější základy to badmintonu zcela určitě pomůže vytvořit.

Hráči z MULTILIGY dychtí získat Tvůj autogram. - je nějaká šance, že se v souvislosti s badmintonem objevíš v České republice? Doufám a věřím, že během mého prvního prezidentského období v Evropském badmintonu najdu na návštěvu čas.

Děkujeme za rozhovor